zapiski na mankietach rękawów

 

 

26 marca

18 Rocznica Smierci ks. Kazimierza Jancarza i 10 rocznica śmierci ks. Adolfa Chojnackiego. Godz 13.00 Modlitwa i złożenie wiązanek na grobie ks. Adolfa Chojnackiego w Juszczynie k. Makowa Podhalańskiego. Godz.14.00 spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim na terenie parafii w Makowie. Godz.15.00 Msza św. Koncelebrowana w intencji obu kapłanów w Makowie. Po mszy św. przejście na grób ks. Kazimierza Jancarza, wspólna modlitwa i złożenie kwiatów.

(kliknij na foto aby powiększyć)

kliknij na klepsydrze aby powiększyć

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w Środę Popielcową w dniu 9 marca 2011 po długiej i ciężkiej chorobie zasnęła w Panu Joanna Bryjak z domu Hlebowicz. Żona, mama, córka, siostra, ciocia, szwagierka. Cieszyła się życiem lat 47.

Uczestniczka konspiracji w latach 1981 – 1990. Współpracownik Porozumienia Prasowego „Solidarność Zwycięży”, Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników, „Solidarności Walczącej”. Współuczestniczyła w druku podziemnych gazet, ulotek, plakatów, wykonywała obowiązki kuriera i łącznika. W 2009 roku prezydent Lech Kaczyński nadał jej Złoty Krzyż Zasługi.

Odszedł od nas człowiek prawy, pogodny i życzliwy.

Msza Święta za duszę ŚP. Joanny Bryjak odprawiona zostanie w piątek, 11 marca o godzinie 14.00 w kościele parafialnym w Łapanowie, poczym nastąpi ceremonia pogrzebowa na pobliskim cmentarzu.

Cześć Jej Pamięci.

24 marca

Mistrzejowice, sala nr 11 (Bunkier). Projekcja filmu p.t. „List z Polski” z udziałem reżysera p. Mariusza Pilisa. Godz 18.45

 

10 marca

Mistrzejowice, sala nr 11 (Bunkier). Projekcja filmu p.t. „Mgła” z udziałem Andrzeja Dudy. Po projekcji dyskusja o katastrofie Smoleńskiej. Godz.19.30

 

3 marca

Kościół w Mistrzejowicach, godz.18.00

Msza św. w rocznicę śmierci ks. Kazimierza Jancarza, po mszy św. spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim i promocja jego najnowszej książki „Ludzie dobrzy jak chleb”.

15-17 lutego

 

 

 

Konferencja

„Młodość i Gniew”

antykomunistyczne

organizacje młodzieżowe

i studenckie w latach 1945 - 2010

 

     więcej >>

8 lutego

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

„Pod Gruszką” Kraków, ul. Szczepańska 1

Dziennikarski wtorek. Dyskusja „Mity czwartej władzy” 10 lat później z udziałem autorów - Piotra Legutki i Dobrosława Rodziewicza. Godzina 17.00

15 lutego

Nagroda im. Bartka Zdunka. Wręcznie nagrody dla młodych, utalentowanych, adeptów dziennikarstwa. Godzina 17.00

 

22 lutego

Krakowska Witryna Fotograficzna – pokaz fotografii i spotkanie z fotoreporterami; Fotografia sportowa; Krakowska Grupa Fotograficzna.  Godzina 18.00

IPN w Częstochowie do likwidacji

Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu ZR Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” przyjął stanowisko, w którym wyraża „stanowczy sprzeciw wobec planów likwidacji placówki Instytutu Pamięci Narodowej w Częstochowie”.
„W przypadku likwidacji placówki IPN w Częstochowie istnieje niebezpieczeństwo zahamowania prowadzonych badań naukowych oraz działalności edukacyjnej i wydawniczej. Działania takie doprowadzą do zacierania narodowej przeszłości, co uważamy za jednoznacznie szkodliwe. Czujemy się zobligowani do zabrania głosu w tej sprawie, stojąc na straży dziedzictwa "Solidarności", wielkiego ruchu, który jak żaden inny, zjednoczył Polaków (...). Częstochowa, miejsce szczególne na mapie Polski i w sercach Polaków, była miejscem wielu ważkich wydarzeń w najnowszej historii Polski i Polaków. Stąd powstał zupełnie naturalny z perspektywy Częstochowian pomysł utworzenia placówki Instytutu Pamięci Narodowej pod Jasną Górą. Ten zamysł zyskał głośno artykułowane poparcie wszystkich lokalnych sił i środowisk politycznych oraz społecznych przyznających się do tradycji niepodległościowych”, głosi stanowisko jednogłośnie przyjęte przez członków Zarządu Regionu 25 listopada.

całość >>
http://nszz.solidarnosc.czest.pl/images/stories/obrazy/pdf/gs255.pdf

10 lutego

Liberalna esbecja, a współczesna prawica

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z redakcją kwartalnika Templum Novum o godz. 18.00, Kraków, Pub "Sarmacja" ul. Świętego Tomasza 8. Gośćmi spotkania będą: Krzysztof Burdon (1969, historyk) sekretarz redakcji oraz współpracujący z redakcją Adam Danek (1985, politolog, publicysta, ideolog współczesnego ruchu narodowego). Na spotkaniu będzie miała miejsce możliwość zakupu dwóch ostatnich tomów czasopisma (ceny promocyjne), a także dyskusja o… różnych aspektach prawicowości.

19 stycznia

 

8 stycznia

Solidarnościowy opłatek

w Fabryce Porcelany w Ćmielowie

13 grudnia

27 września

 

Konferencja naukowo-edukacyjna

„Gorący Sierpień ’80 – pragnienie wolności. Społeczne i polityczne skutki powstania NSZZ »Solidarność«”

 

W związku obchodami 30. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie we współpracy z Zarządem Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Instytutem Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Klubem Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zaproponował uczczenie tej niezwykle ważnej dla Polski rocznicy poprzez sesję naukowo-edukacyjną, skierowaną w szczególności do nauczycieli i młodzieży licealnej oraz gimnazjalnej. Sesja już po raz drugi zorganizowana została w ramach „Małopolskiego programu edukacji patriotycznej” i odbyła się 27 września 2010  r. w Auli im. ks. Józefa Tischnera Collegium Witkowskiego UJ w Krakowie, ul. Gołębia 13.

więcej >>

Deja vu

Oglądając telewizyjną relację z posiedzenia Sejmu na temat budżetu na rok 2011 uporczywie „chodził mi po głowie” felieton Jacka Fedorowicza wygłoszony w latach osiemdziesiątych w mistrzejowickim „Bunkrze„ podczas jednego z czwartkowych spotkań.

(kliknij na obrazku aby posłuchać)

23 wrzesnia

 

więcej >>

18 września

 

30-lecie NZS

 

więcej >>

4 września

więcej >>

13 sierpnia

 

W oddziałe krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej w Wieliczce zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca prezesa IPN, J. Kurtykę >>. Zginął 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Pomysłodawcami takiego uczczenia tragicznie zmarłego prezesa IPN, który 13 sierpnia skończyłby 50 lat, są jego przyjaciele. Fundatorem tablicy jest Stowarzyszenie NZS 1980.

 

4 sierpnia

 

30 rocznica utworzenia Komitetu

Ochrony Kopca Józefa Piłsudskiego

w przeddzień 96 rocznicy wymarszu 1 Kompanii Kadrowej z Oleandrów do Królestwa Polskiego. Uroczystościom towarzyszyło złożenie urn z ziemią z miejsc ważnych dla Polski, m.in. grobu Emilii Plater oraz miejsca katastrofy samolotu pod Smoleńskiem.

Aleksandra Wagner

 

24 czerwca

 

Zaprasza na prezentację albumu poświęconego kontaktom litewskiej i polskiej opozycji niepodległościowej, oraz wydarzeniom styczniowym w roku 1991 na Litwie. Prezentacja odbędzie się w Collegium Novum UJ przy ul Gołębiej w Krakowie. O godz. 17.00.

 

więcej >>

16 czerwca

 

Mija rok od śmierci Macieja Frankiewicza

Solidarność Walcząca zaprasza na Mszę św. o godz.18.00 w kościele oo. Dominikanów przy Alei Niepodległości w Poznaniu. Bezpośrednio po Mszy św. na dziedzińcu kościoła zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Maciejowi Frankiewiczowi. Przewidziano również wystąpienie Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego oraz założyciela SW, Kornela Morawieckiego. Od 17 czerwca w poznańskim Odwachu na Starym Rynku będzie można się zapoznać z nową wystawą czasową: „Maciej Frankiewicz – legenda poznańskiej opozycji 1980-1989”.

więcej o śp. Macieju >

12 czerwca

 

Koncert patriotyczny przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki w parku Jordana

– godz. 17.00

***

Msza dziękczynna za beatyfikację sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki

w krakowskim Parku Jordana godz. 18.00

10 czerwca

 
 

więcej >>

8 czerwca

 
 

IPN, Śródmiejski Ośrodek Kultury zapraszają na promocję albumu Dawida Golika i Filipa Musiała „Osądź mnie Boże... Ks. Władysław Gurgacz – Kapelan Polski Podziemnej”.

Spotkanie z dr Filipem Muisałem oraz Dawidem Golikiem z OBEP IPN w Krakowie poprowadzi Marek Górka. 8 VI 2010, godz. 18.00, ŚOK, Kraków, ul. Mikołajska 2

4-5 czerwca

 

komitet Organizacyjny 25-lecia Powstania Międzyszkolnego Komitetu Oporu, Federacja Młodzieży Walczącej oraz Instytut Pamięci Narodowej

zapraszają na uroczystości związane 25. rocznicą powstania MKO, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 4-5 czerwca 2010 r.

więcej >>

1 czerwca

 

Zapraszamy na spotkanie z kandydatem na Prezydenta RP dr Kornelem Morawieckim, które odbędzie się we wtorek 1 czerwca 2010 r. o godz.17.00 w Sali Konferencyjnej Herbewo VIp., ul. Lubelska 29. Spotkanie poprowadzi red. Roman Graczyk.

***

Nastąpiła zmiana godziny spotkania z Kornelem Morawieckim, z powodu debaty w Polskim Radiu na godz. 19.15, miejsce bez zmian.

28 maja

 

Byli drukarze i kolporterzy prasy niezależnej kolejny raz spotkali się przy pomniku Prasy Niezależnej w Nowej Hucie.

więcej >>

25 maja

 

Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Małopolska

zaprasza na Mszę św. w intencji

 

 MARII I LECHA KACZYŃSKICH ORAZ INNYCH OFIAR SMOLEŃSKIEJ TRAGEDII
z udziałem przewodniczącego Janusza Śniadka
i Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, która odbędzie się w Krakowie na Wawelu

w dniu 25 maja 2010 r. o godz. 17.30

więcej >>

18 maja

13 maja

W tym dniu przypada 90. rocznica urodzin naszego Ojca Św. Jana Pawła II, Karola Wojtyły.

Z tej okazji, w całej Polsce i w Krakowie, odbywać się będą uroczyste nabożeństwa. Wszystkim, dla których spotkania Ojca Świętego z nami, na Krakowskich Błoniach, miały i mają znaczenie szczególne, zapraszamy we wtorek, o godzinie 19.00, pod Skałę Papieską na Błoniach, gdzie razem z Kapelanem Żołnierzy Niepodległości, kapucynem, ojcem Jerzym Pająkiem, modlić będziemy się w intencji Ojczyzny i rychłej beatyfikacji Jana Pawła II.
Modlić się też będziemy o szybkie przywrócenie Papieskiego Krzyża, który został usunięty spod Jego Skały w nocy z 13 na 14 maja br. przez urzędników miejskich i obecnie leży poobijany i pobrudzony, a także konstrukcyjnie uszkodzony, w starym garażu miejskiego ZiKiT-u, przy ul. „Za torem" 22, w Podgórzu. Przynieśmy ze sobą świeczki, znicze i krzyże, które będzie można pozostawić po nabożeństwie w miejscu usuniętego krzyża.

Stanisław Markowski

 

 

 

 

 

 

Komitet Krzyża Pamięci Jana II

uruchomił swoją stronę internetową >>

Krzyż w nocy był. Rano już go nie było. 50 lat temu mieszkańcy Nowej Huty potrafili obronić swój Krzyż. Jaki będzie finał na krakowskich błoniach?

Kuriozalną i kompletnie niezrozumiałą sprawność działania Zakładu Infrastruktury komunalnej i Transportu w Krakowie możemy oglądnąć w filmie. Ponoć na ulicy Szerokiej stoi samowola budowlana już ponad rok i ma się raczej dobrze. Radni samorządowi jednej z dzielnic Krakowa od kilku miesięcy nie mogą się doczekać ekspertyzy ZIKIT-u w sprawie uruchomienia przystanku autobusowego, który od dawna istnieje, ale autobusy go omijają. Tymczasem Krzyż został postawiony 13 maja w godzinach wieczornych i wystarczyło raptem kilka godzin na podjęcie decyzji aby nad ranem tej samej nocy został skutecznie zdemontowany.       

                 

 

 


Wczoraj wieczorem, w czwartek 13 maja br. w rocznicę zamachu na Ojca Św. Jana Pawła II, przy Papieskim Kamieniu na Błoniach, stanął Krzyż. Był piękny. Miał 6,5m wysokości, wykonany z dębu, ważył prawie 1 tonę. Byłem świadkiem tego ważnego momentu. W sobotę z udziałem ks. Kardynała Dziwisza, miały odbyć się uroczystości Jego poświęcenia. Dziś w nocy, „nieznani sprawcy" Krzyż ukradli, odcinając go u podstawy. O godz. 8.30 kradzież stwierdził główny pomysłodawca i sponsor Krzyża, zasłużony działacz społeczny, pan Kazimierz Cholewa. Natychmiast powiadomił Policję.
Szukajmy świadków kradzieży, szukajmy Krzyża. Powiadamiajmy środki przekazu. Na szczęście jest materiał fotograficzny i filmowy ze stawiania Krzyża, bowiem wiele osób fotografowało i filmowało to wydarzenie.

Jestem głęboko wstrząśnięty prowokacyjnym aktem barbarzyństwa i profanacji, najświętszego dla nas symbolu wiary.

10 maja

 

 

Zapraszam na film o NZS-ie „Buntownicy”. Jest on dedykowany pamięci Janusza Kurtyki, Roberta Bodnara i Krzyśka Kornasia „Dzikiego”.
 

„W obronie krzyża” – 27 kwietnia, 50 lat temu, mieszkańcy Nowej Huty przeciwstawili się budowaniu „miasta bez Boga”. Polała się krew.

Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem Adama Macedońskiego i Jana Franczyka, której będzie przewodził Adam Kalita.

18 kwietnia

 

Spotkanie poetyckie Klaudii Rotmanovej w Domu Kultury „Podgórze” w Krakowie, ul. Krasickiego 18 w dniu 19 kwietnia 2010 r. o godz. 18.00

 

urodzona na Ukrainie, mieszkanka Łotwy, wykluczona (dożywotnio) przez KGB ZSSR z zawodu dziennikarza w 1983r.  Przywrócona do zawodu w 1989 r. wraz z rozpoczęciem ruchu o niepodległość Łotwy. Poetka, mieszkająca obecnie w Niemczech, gdzie działa w środowisku emigracji.

10 kwietnia

 

Komitet Opieki Nad Miejscami Zbrodni Komunizmu zaprasza na uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej i 15 rocznicy poświęcenia symbolicznej mogiły – POMNIKA OFIAR KOMUNIZMU.

Odbędzie się w dniu 10 kwietnia (sobota) o godzinie 12.00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Msza Święta w kaplicy cmentarnej Koncelebrowana przez Jego Eminencję Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza. Po mszy odbędzie się uroczystość patriotyczna i apel poległych przy Symbolicznej Mogile. Około godziny 14.00 planowane jest rozpoczęcie Sympozjum w Urzędzie Miasta Krakowa (Plac Wszystkich Św. 3/4) Wystąpienia będą mieli: m.in. Prof. dr hab. Andrzej Chwalba, dr Marek Lasota – Dyrektor IPN w Krakowie, Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski.

23 marca

 

Promocja książki

„Konfederacja Polski Niepodległej w Krakowie w latach 1979-1990. Wybór dokumentów"

– Kraków, 23 marca 2010r.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Śródmiejski Ośrodek Kultury zapraszają na spotkanie z historią PRL-u poświęcone Konfederacji Polski Niepodległej, towarzyszące promocji książki. Dyskusję o książce poprowadzi Michał Wenklar, a wezmą w niej udział autor Marcin Kasprzycki i Ryszard Bocian.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 23 marca 2010r., w Śródmiejskim Ośrodku Kultury na ul. Mikołajskiej 2 w Krakowie, o godz. 18.00.

czy można?

Po emisji felietonu w radiu rozdzwoniły się telefony. Ludzie atakowali głównie samego Stanisława Markowskiego, ale dostało się też prowadzącym. Ktoś porównał Radio Kraków do rozgłośni z Torunia. Dziennikarze, którzy wyemitowali materiał przyznają, że znaleźli się w oku cyklonu – podała gazeta Krakowska.

 

 

 

 

 

więcej >>

10 marca

 

Proces 16-tu 

prawdziwy początek

PRL-u?

 

28 marca 1945 r. zostali podstępnie porwani przez Sowietów, wywiezieni do Moskwy, a potem osądzeni w pokazowym procesie, w którym zapadły drakońskie wyroki, najważniejsi przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego. Jan Stanisław Jankowski, gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, Kazimierz Pużak i inni przywódcy Polski Walczącej, szli na spotkanie w Pruszkowie jak na negocjacje polityczne, bo takie były wstępne ustalenia z Sowietami. Ci zaś złamali słowo i postąpili w sobie właściwy sposób.

***

O tym z Romanem Graczykiem będą dyskutowali: – prof. Ryszard Terlecki i Józef Pinior (działacz opozycyjny, były poseł do Parlamentu Europejskiego, wykładowca w Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu) podczas spotkania w Klubie „Pod Jaszczurami”, w dniu 10.03.2010 r. o godz. 17.00, Rynek Główny 8.

6 marca

 

Zarząd „Stowarzyszenia NZS 1980” w Krakowie zwołuje 6 marca br.

II Walne Zgromadzenie. Spotykamy się o godz. 16:00 w siedzibie Stowarzyszenia „U Siemachy" Kraków ul. Długa 42.

program zjazdu >>

List protestacyjny

do Prezesa Zarządu TVP S.A.

Z prawdziwym niedowierzaniem przyjęliśmy fakt zdjęcia z emisji programu o internowaniu działaczy Solidarności w 1982 roku. Program miał być nadany 17 lutego br. w ramach „Misji Specjalnej”, czego dowodem były wyświetlane już 16 lutego br. zajawki. ...

czytaj całość >>

„jaja niewyjęte”

– powiedzenie to powstało po wprowadzeniu stanu wojennego. Opisywało ono stan rzeczy tak bardzo absurdalny, że aż niemożliwe aby to było prawdą,

a jednak zaistniało.

14 lutego godz. 11.00 - Gliwice

- msza św. w kościele ormiańskokatolickim pw. św. Trójcy przy ul. Mikołowskiej w Gliwicach

16 lutego godz. 16.00 - Gdańsk

- ul. Starowiślna 2 w Gdańsku-Nowym Porcie

Otwarcie wystawy upamiętniającej losy dwóch narodów: Polaków w 70 rocznicę rozpoczęcia wywózek sowieckich i Ormian w 95 rocznicę rozpoczęcia ludobójstwa w Turcji.

Referat wprowadzający wygłosi; T. Rothe - Kawaler Zakonu Maltańskiego oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski - duszpasterz Ormian

18 lutego godz. 17.00 - Aleksandrów Łódzki - spotkanie autorskie w Towarzystwie Muzycznym "Lutnia" przy ul. Ogrodowej 17

20 lutego godz. 11.00 - Waksmund k. Nowego Targu - msza św. za śp. Józefa Kurasia ps. "Ogień" i jego żołnierzy.

21 lutego godz. 14.00 - Wrocław

- kościół ojców dominikanów przy pl. Dominikańskim 2. - msza św. ormiańsko katolicka w 70 rocznicę wywózek na Sybir.

23 lutego godz. 17.00 - Wałbrzych - spotkanie autorskie w Bibliotece Miejskiej przy Rynku 9.

27 lutego godz. 16.00 - Nowa Cerekwia

k. Głubczyc - spotkanie autorskie

28 lutego godz. 11.00 - Pławna k. Lwówka Śląskiego - msza św. i poświęcenie tablicy pamiątkowej ku czci 170 Polaków ze wsi Korościatyn k. Monasterzysk, pow. Buczacz, pomordowanych w nocy z 28/29 lutego przez bandy UPA. W czasie spotkań autorskich prezentowane będzie sprawa ludobójstwa na Kresach Wschodnich, w tym też w polsko-ormiańskim mieście Kuty nad Czeremoszem, a także bieżące sprawy na Ukrainie.

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

16 lutego 2010

 

Odbędzie się coroczne spotkanie członków i sympatyków Niezależnego Zrzeszenia Studentów o godz. 18.00 w Klubie „IMBIR", Kraków, ul. św. Tomasza 35

Spotkanie rozpoczną projekcje filmów:
Dariusza Walusiaka:

„Poza cenzurą. Kultura niezależna NZS w  1980-1989”;
Macieja Gawlikowskiego: „Pod prąd”

o Konfederacji Polski Niepodległej.

   galeria >>

15 lutego 2010

 

 

Spotkanie „Kościół w okowach” połączone z prezentacją książek „Zakony pod presją bezpieki” oraz „Duszpasterstwo w czasach stalinowskich”.

W spotkaniu wezmą udział dr Marek Lasota, ks. prof. Józef Marecki, ks. dr Przemysław Marzyła i ks. prof. Jan Szczepaniak.

Dyskusję poprowadzi Roman Graczyk.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 15 lutego 2010 r., o godz. 17.00, w Auli Wyższej Szkoły Filozoficzno – Pedagogicznej „Ignatianum”, ul. Kopernika 26 w Krakowie

8 lutego 2010

 

 

plakat >>

5 lutego 2010

 

program >>

Bilety w cenie 20 zł, ulgowe 15 zł, do nabycia: Klub Rotunda, ul. Oleandry 1

w Krakowie. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej KŚZpNP w Krakowie,

ul. Reformacka 3.

 

 

 

 

 

 

 

galeria >>

5 lutego 2010

 

 

Polak i Ukraina

– przyjaźń i pojednanie.

Juszczenko, Bandera, OUN-UPA i SS Galizien
– hańba i potępienie.

W piątek o godz. 15.00 odbędzie się ogólnopolska akcja protestacyjna przeciwko gloryfikacji Stepana Bandery i Ukraińskiej Powstańczej Armii przez prezydenta Wiktora Juszczenkę. Pikiety zostały zgłoszone władzom samorządowym. Odbędą się pod ambasadą Ukrainy przy ul. Szucha w Warszawie oraz pod konsulatami w Krakowie, Lublinie i Wrocławiu. Nowe informacje o akcji protestacyjnej będę zamieszczać na swojej stronie na bieżąco.

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

30 stycznia 2010

 

W Sali Oratorium Zakonu Redemptorystów w Warszawie przy ul. Karolkowej o godz. 16.00 odbędzie się otwarte spotkanie z działaczami Formacji Niepodległościowej, którzy w latach  1976-1989 walczyli o Polskę Niepodległą. Udział wezmą Romuald Szeremietiew, Wiesław Wysocki, Stefan Melak.

Waldemar Pernach, Tadeusz Stański

30 stycznia 2010

 

Zarząd Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”, Burmistrz Nowego Wiśnicza, Muzeum Ziemi Wiśnickiej serdecznie zapraszają w dniu 30 stycznia 2010 r. (sobota) na uroczystość poświęconą 30. rocznicy powstania „Solidarności”, ofiarom stanu wojennego oraz internowanym w wiśnickim więzieniu.

Program spotkania:
godz. 14.00 – msza św. w kościele parafialnym w Nowym Wiśniczu w intencji Ojczyzny oraz represjonowanych i walczących o jej wolność, którą celebrował będzie ordynariusz diecezji tarnowskiej biskup Wiktor Skworc;
godz. 15.00 – przejście pod Pomnik Pamięci na Wzgórzu zamkowym, modlitwa wiernych, przemówienia, złożenie kwiatów;
godz. 15.30 – spotkanie na Zamku w Nowym Wiśniczu;
godz. 16.00 – wykład historyczny;
godz. 16.30 – dyskusja panelowa.
(Prosimy o potwierdzenie przybycia na uroczystość – tel. 14 68-509-46.)

30 stycznia 2010

 

„NZS 1980” zaprasza na koncert „PODZIEMIE 80/10”. – 30 stycznia, godz. 19.00 – Klub „IMBIR” – Kraków, ul. św. Tomasza 35. W koncercie udział wezmą: „Orkiestra bohatera” i „Proforma”, które wykonają utwory: Jana Polkowskiego, Krzysztofa Dawidowicza, Mirka Tarasewicza i Wojciecha Brochwicza.

cały plakat >>

22 stycznia 2010

 

Opłatek konfederatów

Odbył się w Krakowie w kawiarni „Miodowa 9” jak co roku, opłatek Konfederatów. Obecny był nasz kapelan, ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski. Przygrywał nam Jurek Bożyk.

Ryszard Bocian

 

 

„Zęby” – niezwykły utwór Jerzego Bożyka w zapisie video na dole strony z fotogalerią

fotogaleria >>

22 stycznia 2010

25 lat PPN

z okazji jubileuszu 25-tej rocznicy powstania Polskiej Partii Niepodległościowej serdeczne gratulacje dla przywódców i działaczy.

***

Potrzeba utworzenie PPN pojawiła się na wiosnę 1984 r. w więzieniu w Barczewie. Osadzeni tam Tadeusz Stański i Romuald Szeremietiew, dwaj przywódcy Konfederacji Polski Niepodległej Konfederacji dokonali krytycznej oceny linii działania KPN działania jawnego i „zgodnego z prawem” PRL. Czynnikiem konsolidującym ich pogląd był zorganizowany bunt więźniów politycznych, którym kierowali osiągając polityczny cel tej akcji. W następstwie tego przekonanie o porzuceniu postawy biernego ulegania represjom na rzecz akcji czynnej utrwaliło się . Jesienią 1984 r. po wyjściu Stańskiego i Szeremietiewa z więzienia podjęto zakonspirowane prace organizacyjne dla utworzenia PPN. Działalność zapoczątkowano w dniu 22 stycznia 1985 r., w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

czytaj całość >>

13 stycznia 2010

„Realizm czy stracona szansa?

Rozwiązanie PZPR w styczniu 1990”

Pod koniec stycznia 1990 r., cztery miesiące po utworzeniu rządu Tadeusza Mazowieckiego, rozwiązała się Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. Rząd Mazowieckiego działał w delikatnych warunkach politycznych –wewnątrzpolskich i międzynarodowych i ten fakt, między innymi, był powodem jego ostrożnej pod pewnymi względami polityki. Ta ostrożność przejawiała się głównie w stosunku do komunistów, którzy byli częścią koalicji parlamentarnej podtrzymującej rząd. Kiedy PZPR dokonała samorozwiązania, powstała jednak nowa sytuacja. Czy kontynuacja dotychczasowej koalicji z udziałem PZPR (i jej konsekwencji) była wyrazem politycznej mądrości tego rządu, czy też jego politycznego
kunktatorstwa? Albo inaczej: czy koniec stycznia 1990 symbolizuje w naszej najnowszej historii polityczny realizm czy zmarnowaną szansę?

O tym z Romanem Graczykiem dyskutować będą Rafał Ziemkiewicz („Rzeczpospolita”) oraz dr Piotr Osęka (Instytut Studiów Politycznych PAN), o godz. 17.00, w Klubie „Pod Jaszczurami”, Rynek Główny 8.

9 stycznia 2010

Zarząd Stowarzyszenia NZS 1980 zaprasza

na Spotkanie karnawałowe w trzech częściach „Chimera”,

9 stycznia 2010,  o godz. 18.00

Godz. 18.00 - 19.20

Kościół polski po komunizmie”

   panel z udziałem ks. Prof. Szczepaniaka, Romana Graczyka, Macieja Zychowicza.

Moderator: Marek Mikos

Godz. 19.30 - do wyczerpania

– Kolędowanie

– Impreza karnawałowa

Kornel Morawiecki

startuje w wyborach na Prezydenta

„Polacy potrzebują takiego spojrzenia na siebie, jakie mieliśmy za czasów pierwszej Solidarności, kiedy mimo trudnej sytuacji mieliśmy własną podmiotowość, budziliśmy podziw, byliśmy blisko siebie i mieliśmy wielką nadzieję, że możemy zmieniać Polskę, Europę i świat na lepsze. Uważam, że tej nadziei bardzo nam teraz potrzeba” – powiedział Kornel Morawiecki na konferencji prasowej w Warszawie.

więcej >>

 

 

Saga rodu „HUTNIKA”

reportaż radia VOX FM  w redakcji Magdaleny Wojtoń o krakowskim podziemnym, niezależnym piśmie w 10 odsłonach.

 

<<posłuchaj

<< kliknij na obrazku aby powiększyć

Historia PRL-u „Od Lenina się zaczęło”

 

[1] [2]  [3]   << poprzednie >>  [4]

 

 wróć do początku strony >>                         wróć do galerii „S” >>                         wróć do strony głównej >>

 

© Leszek Jaranowski