Janina L. Cunnelly

W przygotowaniu do wydania czekają dwie powieści : „Roger i Katarzyna” oraz „Trzy strony świata”. Janina L. Cunnelly pracuje obecnie nad powieścią „Toksyny”.

 

Marek Wawrzyński

„Na stronach" – 2005 

„Wiersze Zbiorowe" – 2006

„129 wierszy polskich" – 2008

Sowiniec

 

Tomasz Olko

Prezes Fundacji Gazety Podlaskiej im. Tadeusza Kłopotowskiego. Były dysydent siedleckiej opozycji niepodległościowej. Współzałożyciel Siedleckiego Komitetu Oporu Społecznego w 1983 roku. Aktywny członek Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Leszek Jaranowski

Był członkiem Komisji Zakładowej „Solidarności” w WSK-PZL i przewodniczącym Komisji Wydziałowej na ulicy Wrocławskiej popularnie zwanej „Blaszanką”. Pracował jako operator wielkiego i skomplikowanego centrum obróbczego. W poniedziałek po wprowadzeniu stanu wojennego nie powiodła się próba strajku, utworzyli Tajną Komisję „Solidarności”. Próbowali robić zakładową bibułę. Nie mieli doświadczenia, ani rozeznania, nie mieli drukarzy. Zbudowali więc tradycyjną ramkę drukarskią, później zdobyli powielacz spirytusowy i w ten sposób wydawali zakładowe pisemko „Jesteśmy, będziemy…” W listopadzie 1982 w przeddzień ogłoszonego przez ukrywających się działaczy „Solidarności” strajku generalnego bezpieka wzięła go z domu i pod pozorem służby Ojczyźnie zamknęła w Wojskowym Obozie Specjalnym; była to ukryta forma internowania, wyszedł w lutym 1983.Wojskowe odosobnienie jeszcze wzmogło chęć działania; poprzez „Zośkę” dla której drukował „Serwis Informacyjny” i „Aktualności” trafił do Wojtka Marchewczyka, ten wciągnął go do roboty. Brał się za wszystko: drukował, kolportował, zdobywał papier. W końcu najmocniej wciągnęło go drukowanie, nie dlatego żeby było szczególnie interesujące, ale ktoś z techniczną smykałką musiał to robić: nie tylko wkładać matryce i „kręcić”, ale regulować, naprawiać, dorabiać niemożliwe do legalnego zdobycia części. Tak generał Jaruzelski przekwalifikował go na drukarza. Wybuch strajku w Hucie w 1988 roku zastał go wraz z grupą kolegów u „Kaśki”. Ktoś rzucił: no to drukujemy „Hutnika” codziennie! Oczywiście trzeba było to robić, bo pismo ma służyć strajkującym. Nocą drukował, wczesnym rankiem zawoził paczki zadrukowanego papieru do „skrzynki” kolportażowej; tyle ile mógł unieść, brał ze sobą i przez płot dostawał się do strajkującego zakładu, aby zebrać informacje do następnego numeru. Po trzech dniach takiej pracy, w sobotnie popołudnie wylądował w szpitalu pod kroplówką. Robotę podjęli koledzy. W poniedziałek zameldował się do pracy ponownie. Pewnie bezpieka wiedziała o ich pracy, bo za bardzo się podczas strajku nie kryli, ale w 1988 roku rozpadająca się komuna nie potrafiła lub nie chciała za mocno uderzyć. Zatrzymywany prewencyjnie wielokrotnie nigdy nie był aresztowany przy „robocie”, drukował „Hutnika” i wiele innych tytułów na różne sposoby aż do wyborów. Obecnie wydawca i właściciel drukarni.

 

Zeszyty Historyczne

Nr 1 poświęcony byłym pracownikom nowohuckich zakładów pracy, kawalerom orderu Virtuti Militari

Nr 2 Generał Ludomił Rayski twórca polskiego lotnictwa, jeden z najwspanialszych pilotów. Takiej wojennej karty nie zapisał żaden ze światowych generałów. 

Porucznik Józef Zubrzycki zaliczył 50 lotów bojowych nad całą okupowaną Europą.

Nr 3W tym numerze prezentujemy bohaterów, którzy pomimo bojowych zasług, nie mogli znaleźć swojego miejsca w powojennej Polsce. Jednym z nich jest komandor porucznik Franciszek Dąbrowski, który był zastępcą majora Sucharskiego, dowódcy placówki wojskowej na Westerplatte.

Nr 4 – Sylwetka i wspomnienia śp. Eugeniusza Hajto psudonim „Gruszka". Urodził się w Bieńczycach, jednej ze starych wsi, na terenie której powstała Nowa Huta. Uznany „Nowohucianinem Roku 2004"

Nr 5 – Od trzydziestu lat istnieje w Polsce Stowarzyszenie „Dzieci Wojny”. Należy do niego kilka tysięcy członków. Są to ludzie dziś już w podeszłym wieku, ale noszą w sobie piętno przeżytych okropności II wojny światowej jakich doznali w okresie dziecięcym. W szeregach Stowarzyszenia znajdują się „Dzieci Zamojszczyzny”, te, które przeżyły represje okupanta hitlerowskiego, wysiedlenie, utraciły rodziców, pracowały przymusowo ponad siły, zamknięte były w obozach koncentracyjnych, wywożone do Rzeszy.

Nr  6 – Lotnicy 2 Pułku Lotniczego w Krakowie. Między innymi tekst o pierwszych bohaterach walk powietrznych na początku II wojny światowej.

Nr 7 – Baza danych o krakowskich kombatantach (wydanie seminaryjne – niedostępne w sprzedaży)

Nr 8 – Baza danych o krakowskich kombatantach cz. II (wydanie seminaryjne – niedostępne w sprzedaży)

Nr 9 –

Nr 10 –

Nr 11 – Poświęcony Sybirakom. Józef Halski – lwowiak, który przeżył na zesłaniu kilkanaście lat.

Część druga zeszytu opisuje Historię „Świętego Skarbu Sybiraków". Bohaterami tej opowieści jest rodzina Szarejków, która z Wołkowyska została wywieziona na zesłanie w głąb Rosji.

 

Jarosław Leszczełowski

Urodził się 3 kwietnia 1963 roku. Ukończył studia informatyczne na Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium. Jest autorem licznych publikacji dotyczących historii Pojezierza Drawskiego, między innymi książek: „Legendy na szlakach Pojezierza Drawskiego”, „Złocieniec – przygoda z historią”, „Ostatnie stulecie Falkenburga” oraz „Pojezierze Drawskie zaklęte w starej widokówce. Drawsko Pomorskie”. Autor obecnie mieszka i pracuje w Warszawie, jest żonaty i ma dwoje dzieci. 28 lutego 2007 roku Rada Miejska w Złocieńcu nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Złocieniec.

 

 

 

wróć do początku   

 

wróć do strony głównej